آرتریت مفصل ران

آرتریت مفصل ران

آرتریت مفصل ران چیست؟

آرتریت چه علائمی دارد؟

آرتریت Arthritis یا همان التهاب مفصل به تورم توام با درد و محدود شدن دامنه ی حرکتی مفصل، اطلاق می شود. در این مقاله به علت آرتریت مفصل ران و راهکارهای درمانی این عارضه می پردازیم.

مفصل هیپ کجاست؟

مفصل هیپ hip joint، نوعی مفصل سینوویال می باشد که از قرار گیری استخوان ران در داخل حفره ی استابولوم (حفره ی حقه ای) تشکیل می شود.

بعد از مفصل زانو، مفصل هیپ جزء بزرگترین مفصل های بدن است. از ویژگی های بارز این مفصل می توان به استحکام بالا اشاره کرد. این مفصل نقش بسیار مهمی در تحرک انسان دارد و باعث می شود تا وزن بدن از کمربند لگنی به ارگان های تحتانی منتقل شود.

آناتومی مفصل هیپ

آناتومی مفصل هیپ

بیماری هیپ

عوارض متفاوتی ممکن است مفصل هیپ را تحت تاثیر قرار دهند. بطور مثال:

  • آرتروز لگن
  • انواع بیماری هایی که عصب را تحت فشار قرار می دهند مانند: سیاتیک و…
  • انواع جراحت ها (دررفتگی مفصل لگن، شکستگی مفصل لگن و…)
  • عفونت مفصل هیپ و …

به منظور تشخیص صحیح و به موقع بیماری هایی که باعث درگیر شدن مفصل هیپ و ایجاد عوارضی مانند: احساس درد، محدود شدن دامنه ی حرکتی مفصل و … می شوند، باید به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید. زیرا همانطور که می دانید، تشخیص درست لازمه ی انتخاب درمان مناسب و کارآمد می باشد.

علائم ساییدگی مفصل لگن

با از بین رفتن غضروف بین مفصلی، حرکت استخوان ها دشوار می شود. با ادامه یافتن تحلیل غضروفی، استخوان ها ساییده و تخریب می شوند. تحلیل غضروف، باعث خشکی مفصل و در نتیجه عوارض نامطلوبی مانند آرتروز می گردد.

در اغلب موارد تخریب و ساییدگی مفصل لگن با علائمی همچون: درد، محدود شدن حرکت مفصل مربوطه، تورم و… همراه است. اگر شدت ساییدگی مفصل لگن زیاد باشد، فرد قادر به راه رفتن نمی باشد.

  • ساییدگی لگن و درمان

با مراجعه به متخصص ارتوپدی، علائم بیمار مورد بررسی قرار می گیرد. با تهیه ی گرافی های رادیولوژی یا ام آر آی می توان مفصل مورد نظر را مورد مطالعه قرار داد تا عوارض احتمالی تشخیص داده شوند.

متخصص با در نظر گرفتن علائم بیمار، تصاویر رادیوگرافی و معاینات پزشکی، علت بیماری را مشخص می نماید و بهترین راهکار درمانی را برای رفع عوارض موجود تجویز می نماید.

آرتریت مفصل ران

آرتریت مفصل ران

درمان درد مفصل ران و لگن

بسته به میزان و شدت آسیب دیدگی مفصل لگن، پزشک از راهکارهای متفاوتی مانند:

اگر شدت آسیب دیدگی مفصل لگن به قدری باشد که به واسطه ی راهکارهای غیرتهاجمی فوق الذکر درمان نگردد، پزشک جراحی تعویض مفصل لگن را به منظور درمان عارضه های موجود و رفع ناتوانی حرکتی فرد، تجویز می نماید.

عوارض تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. تکنیک اجرایی توسط جراح و استفاده از پروتزهایی با جنس مرغوب عواملی هستند که نتیجه ی حاصل از تعویض مفصل لگن را مشخص می نمایند.

به خاطر داشته باشید اگر جراحی، به صورت اصولی و با دقت صورت گیرد هیچ نوع عارضه ی نامطلوبی بر بیمار تحمیل نمی شود.

نتیجه گیری

عوارض شکستگی استخوان تیبیا

تشخیص درست علت آرتریت مفصل ران، از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا زمانی که علت بیماری به طور صحیح تشخیص داده شود، راهکار درمانی مناسبی برای برطرف کردن آن انتخاب می شود.

بنابراین لازم است برای تشخیص به موقع و درمان آرتریت به متخصص ارتوپد مراجعه نمایید و از درمان های خودسرانه بپرهیزید.

متخصص ارتوپدی در اهواز

برچسب گذاری توسط , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =