جراحی بازسازی مفصل

مشکلات ارتوپدی  یکی از اختلالاتی که بیشتر افراد را درگیر می کند . افراد در سنین پیری و کهن سالی  بیشتر این اختلالات را تجربه می کنند .  اما آیا همیشه جراحی بهترین روش است ؟ درمان های غیر جراحی تا چه میزان می تواند  کمک کننده باشد؟ دکتر مسعود صابری متخصص ارتوپدی در این مقاله در رابطه با جراحی بازسازی مفصل  صحبت می کنند . این جراحی می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد عضلات و مفاصل فرد داشته باشد .  اگر شما هم درگیر مشکلات ارتوپدی هستید توصیه می شود مقاله زیر را مطالعه فرمایید .

جراحی بازسازی مفصل  ،روشی  برای تجدید ساختار  یک مفصل  متحرک جدید است . پیشرفت  موفقیت آمیز  این روش  جراحی طی  30 سال گذشته  به تولید مواد زیستی  جدید برای  جایگزینی سطوح مفصل  و روش های  جراحی برای اتصال این  مواد زیستی  به استخوان  منجر شده است . جراحی بازسازی مفصل هیپ  ،درمان آرتریت  این مفصل  را متحول  ساخته است  و کاربرد آن  اکنون به مفاصل زانو ،مچ پا ،شانه ،آرنج ،بعضی مفاصل دست ،و ممفصل متاتارسوفانژیال  اول پا  نیز گسترش  یافته است .

جراحی ارتوپدی1

روش های جراحی  بازسازی مفصل

برای انجام این جراحی سه روش وجود دارد :

  1. بازسازی مفصل توام با برداشت بافت
  2. جایگزینی نیمی از مفصل
  3. جایگزینی کامل مفصل

هر روش دارای مزایا معایب و کاربرد های  ویژه ای می باشد .

دکتر مسعود صابری یکی از بهترین متخصص ارتوپد در غرب تهران می باشد .جهت دریافت مشاوره از دکتر صابری با شماره ٤٤٧٤٢١٣١ تماس حاصل نمایید .

بازسازی مفصل توام با برداشت بافت

در این روش  انتهای مفصلی  یک یا هر دو  استخوان به سادگی  برداشته می شود ، به طوری که  یک فضای  خالی بین آن ها  ایجاد می گردد  و یک مفصل  مصنوعی  دارای کارکرد  به وجود می آید . این فضای توسط بافت  فیبرو  یا تکه ای  از یک عضله  یا سایر  بافت های نرم  که بین استخوان  ها بخیه می شوند  ،پر می گردد . به دلیل  قابلیت انعطاف  بافت بین استخوانی ،محدوده  قابل قبول  حرکات مفصل  به دست می اید ، اما غالبا  به دلیل نبود  ثبات مفصل ،این عمل جراحی  برای مفاصل بزرگ  تحمل کننده  وزن در اندام  تحتانی کمتر مناسب می باشد .

جایگزینی نیمی از مفصل

در این روش از جراحی مفصل ،تنها یکی از سطوح مفصلی برداشته می شود  و به کمک پروتزی  با  شکل مشابه  جایگزین می شود . پروتز معمولا  فلزی است .  در شرایط مناسب  متخصص ارتوپدی ،پروتز به استخوان زیرین  با استفاده  از ترکیبات  حاوی اکریلیک  یا سیمان استخوانی  متصل و ثابت گردد .  سطح دیگر مفصل  که طبیعی است ،بدون تغییر حفظ می گردد .  بیشتر دکتر صابری بهترین متخصص ارتوپدی از این روش جراحی  برای درمان ضایعات  مفصل هیپ استفاده می کند .

جایگزینی تمام مفصل

در طی روش جایگزینی  تمام مفصل ، هر دو  سطح  مفصلی  رو به روی هم برداشته می شوند و پروتز جایگزین ان ها می گردد .

روش بازسازی  کامل مفصل  در مورد جراحی ترمیم مفصل ران و زانو  بسیار موفق تر بوده است .

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =