سوالات متدول جراحی تعویض مفصل زانو

سوالات متدول جراحی تعویض مفصل زانو

۱- چه زمان بعد از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو می توان راه رفت؟

افراد مسن که گاها مفصل زانوی آن ها دچار آسیب دیدگی شدید دارند، با مراجعه به متخصص ارتوپدی در مورد اینکه چه مدت بعد از انجام این جراحی می توانند راه بروند، سوال می کنند.

بسیاری از افراد مسن که دچار آسیب دیدگی شدید مفاصل شده اند، دغدغه ی بهبودی سریع تر بعد از جراحی تعویض مفصل را دارند به این دلیل که تمایل ندارند امورشان به گردن فرزندانشان باشد.

راه اندازی زانوی تعویض شده در همان روزی که جراحی انجام شده است، اتفاق می افتد. همچنین بیمار حدود یک هفته بعد از انجام جراحی تعویض مفصل زانو با استفاده از ابزار کمکی مانند: عصا و واکر حرکت می کند.

بعد از یک هفته (هفته ی دوم بعد از جراحی) انجام نرمش های مخصوص و فیزیوتراپی برای تقویت بیشتر دامنه ی حرکتی مفصل زانو و تسهیل عملکرد آن، مورد نیاز می باشد. لازم به ذکر است، نیاز به لگن گذاری (وصل کردن سوند) و یا مراقبت های مخصوص مثل تعویض پانسمان، از جهت خانواده ی شما نمی باشد.

یک هفته بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، تمام پانسمان های زانو باز و حرکات زانو شروع می شوند و همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، راه اندازی زانوی بیمار، شب عمل یا فردای آن انجام می شود.

۲- چه جنس پروتزی برای جراحی تعویض مفصل مناسب است؟

سوال دیگری که دغدغه ی بسیاری از متقاضی انجام جراحی تعویض مفصل زانو می باشند، جنس پروتز مورد استفاده در طی جراحی است.

  • پاسخ دکتر علیرضا امین جواهری به سوال فوق

پروتز چینی اصلا در بازار وجود ندارد. بهترین جنس پروتز مصنوعی که ماندگاری و طول عمر بالایی دارد، پروتزهای آمریکایی هستند. این پروتزهای همانطور که خود سازنده ها اعلام کرده اند؛ حدود ۲۵ تا ۳۰ سال می باشد.

۳- سن مناسب برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو چه زمان است؟

  • پاسخ دکتر علیرضا امین جواهری به سوال فوق

محدوده ی سنی خاصی برای این جراحی مد نظر نمی باشد. هرگاه میزان و شدت آسیب دیدگی مفصل زانو و یا مفصل لگن به قدری باشد که عملکرد مفصل مختل گردد و شاهد تخریب مفصل باشیم، بدون در نظر گرفتن محدوده ی سنی جراحی تعویض مفصل برای فرد انجام می گیرد.

لازم به ذکر است انتخاب پروتزهای کاربردی باید متناسب با سن بیمار صورت گیرد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. بنابراین توصیه می شود تا با انتخاب بهترین جراح ارتوپد در تهران  و انتخاب مناسب جنس پروتز، جراحی موفقیت آمیزی داشته باشید.

تعویض مفصل زانو 

برچسب گذاری توسط , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 12 =